Достапни линкови

logo-print

Карзаи во Индија во врска со тензиите со Пакистан


Претседателот Хамид Карзаи денеска ја започнува неговата посета на Индија каде што треба да побара поголема асистенција од таа земја за авганистанските армиски сили.Три дневната посета е во врска со тензиите меѓу Авганистан и Пакистан. Двете земји се обвинуваат меѓусебено поради илегални преминувања на границата, а авганистански полицаец беше убиен овој месец. Двете страни исто така се обвинуваат за пружање подршка на милитантите .Авганистан и Индија потпишаа договор за стратешко партнерство во 2011 кое вклучува индиска обука на авганистанските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG