Достапни линкови

logo-print

Рускиот суд прифати да ја слушне жалбата на Ходорковски


Михаил Ходорковски

Михаил Ходорковски

Рускиот Врховен суд се согласи да ја слушне жалбата против втората пресуда на поранешниот нафтен тајкун и критичар на Кремљ Михаил Ходорковски и на неговиот бизнис партнер Платон Лебедев. Се уште не се знае кога ќе биде одржано сослушувањето. Поранешниот директор на компанијата Јукос Ходорковски беше уапсен заедно со Лебедев во 2004 година за измама и даночно затајување. Тие треба да бидат ослободени во наредната година.
XS
SM
MD
LG