Достапни линкови

logo-print

Кинескиот премиер пристигна во Индија


Новиот кинески премиер Ли Кечијанг

Новиот кинески премиер Ли Кечијанг

Новиот кинески премиер Ли Кечијанг пристигна во Индија. Неговата посета доаѓа во време кога двете соседните земји се обидуваат да ги обноват напорите за решавање на граничниот спор и да ги зајакнат економските врски.
Граничниот спор се разгоре во минатиот месец кога Индија ги обвини кинеските сили дека навлегле на нивна територија на Химелаите. Спорот за територијата во регионот Ладах датира од 1950 година. Кина е еден од најзначајните трговски партнери на Индија.
XS
SM
MD
LG