Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја истрелала ракети со краток дострел


Јужна Кореја соопшти дека нејзиниот северен сосед тестирал три ракети со краток дострел на источниот брег. Според нив, тестирањето претставува закана за регионот и тоа треба веднаш да биде прекинато.
САД и Јужна Кореја беа на зголемена готовност во последните недели поради нуклеарните тестови на Северна Кореја. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост за ситуацијата со Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG