Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за Северна Кореја


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост за лансирањето на ракети со краток дострел на Северна Кореја. Тој го повика Пјонгјанг да се воздржи од натамошни лансирања и да ги обнови нуклеарните преговори со светските сили. Во интервју за руската агнеција РИА Новости Бан Ки Мун го нарече лансирањето на три ракети со краток дострел од источниот брег на Северна Кореја провокативна акција. Тој додаде дека се надева оти Русија ќе ги искористи своите контакти да ги намали тензиите во дијалогот со Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG