Достапни линкови

logo-print

Асад нема да се повлече од функцијата


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјавил за аргентинскиот весник Кларин дека нема да се повлече пред претседателските избори закажани за наредната година. Во интервјуто Асад ги отфрла сугестиите од американскиот државен секретар Џон Кери дека треба да ја напушти функцијата, бидејќи тој не бегал од одговорност. Асад негирал дека неговите сили користеле хемиско оружје против цивилите. Во меѓувреме во експлозија на автомобил бомба во Дамаск загинале најмалку три лица, а пет биле повредени.
XS
SM
MD
LG