Достапни линкови

logo-print

Повредени на собир во Тбилиси за правата на ЛГТБ


Дваесетина луѓе биле повредени во насилствата што избувнаа во грузискиот главен град Тбилиси пред денешниот старт на одбележувањето на денешниот Меѓународен ден против хомофобијата. Илјадници антигеј активисти ги нападнале активистите по што морала да интервенира и грузиската полиција. Вчера владиката на Грузиската православна црква Илија Втори побара од властите да го забранат собирот, бидејќи со тоа се навредувала грузиската традиција.
XS
SM
MD
LG