Достапни линкови

logo-print

80 годишен јапонец во обид да го освои Монт Еверест


Осумдесет годишниот јапонец Јуичи Миура можеби ќе биде најстариот човек во светот што ќе го има освоено највисокиот планиски врв Монт Еверест. Тој вчера тргнал во искачувањето кое би требало да заврши на 24 овој месец. Миура извесно време го држеше рекородот за најстариот човек кој се искачил на Монт Еверест. Подвигот го постигна како 70 годишник, но непалецот Мин Шерчан во 2008 година постави рекорд со 76 години.
XS
SM
MD
LG