Достапни линкови

logo-print

Црквата против геј парада во Грузија


Патријархот Илија Втори

Патријархот Илија Втори

Грузискиот патријарх на православната црква Илија Втори ги повика властите да го забранат собирот за правата на геј заедницата кој треба да се одржи во петок во Тбилиси. Според него, хомосексуалноста е аномалија и болест и парадата на гордоста ќе биде навреда за грузиската традиција.
Активистите за правата на геј заедницата го организираат собирот со цел да го одбележат Меѓународниот ден против хомофобијата.
XS
SM
MD
LG