Достапни линкови

logo-print

Градоначалник со фрлање паричка


Двајцата кандидати кои на изборите за градоначалник на Сан Теодоро на Филипините освоиле ист број гласови решиле да ја прифатат препорката на Изборната комисија и да фрлат паричка за да се реши кој ќе ја преземе функцијата. Според правилата што ги постави Комисијата, паричката се фрлала пет пати, по што Марвик Ферарен го победил Бојет Пи. Ваквиот начин на решавање на победникот е дозволен со филипинските изборни закони.
XS
SM
MD
LG