Достапни линкови

logo-print

Отворен филмскиот фестивал во Кан


Светскиот најголем филмски фестивал синоќа беше отворен на француската ривиера во Кан. Фестивалот беше отворен со адаптацијата на романoт „Големиот Гетсби“. Во следниве 12 дена, стотици филмови ќе бидат прикажани во Кан. Дваесет филмови од 10 земји ќе се натпреваруваат за наградата „ Златна палма “ која ќе биде презентирана на 26 мај. Оскаровецот Стивен Спилберг е дел од жири комисијата која ќе одлучува годинава.
XS
SM
MD
LG