Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд не се согласува со предлозите на Морси


Египетскиот Врховниот судски совет нема да учествува на конференцијата за владината судска реформа со која се предвидува контроверзен закон според кој околу илјада судии ќе треба да се пензионираат. Поддржувачите на претседателот Мохамед Морси сметаат дека со таа реформа ќе се исчисти судството од судии кои порано биле поддржувачи на режимот на Хосни Мубарак затоа што ја поткопуваат траницијата кон демократија. Многу од судиите сметаат дека реформа во нивниот сектор е потребна, но не сакаат таа да ја спроведе ниту парламентот ниту претседателот, затоа што, како што велат, Морси се обидува да ја преземе контролата и се меша во независноста на судството, јавува новинската агенција Асошиетет прес повикувајќи се на судски извори.
Во обид да се изнајде компромис Морси предложи оддржување на „правосудна конференција“ на која судиите ќе предлагаат реформи.
XS
SM
MD
LG