Достапни линкови

logo-print

Неуспешна рунда преговори за иранската нуклеарна програма


Меѓународната агенција за атомска енергија не успеа да постигне договор со иранските преговарачи за да можат специјални известувачи од ОН да спроведат инспекција на локациите кои се дел од спорната нуклеарна програма на Техеран. Ова беше 10- ти состанок меѓу агенцијата и Иран во последнава година ипол. Истрагата за контроверзната програма е прекината пред повеќе од 5 години затоа што Техеран смета дека одговорил на сите прашања на кои морал да одговори и тоа е доволно. Претставникот на агеницјата изјави дека и покрај сите вложени напори преговорите се безуспешни но агенцијата не се откажува од обидите да постигне договор со Техеран. Иранкиот преговарач пак вчерашните разговори ги нарече „ конструктивни“.
XS
SM
MD
LG