Достапни линкови

logo-print

ОН повика на политичка смена во Сирија


Генералното собрание на ОН вчера усвои резолуција со која се повикува на политичка транизиција во Сирија, но околу 70 земји одбија да гласаат „за“ поради поддршката која и се дава во резолуцијата на главната опозициска група во земјата јавува новинската агенци Асошиетет прес. Во резолуцијата која е предложена од арапските земји, а наиде на поддршка од САД е наведено дека опозицијата е политичкото решение на сириската криза. Русија гласаше „против“ тврдејќи дека резолуцијата е „контрапродуктивна и неодговорна“ во момент кога Вашингтон и Москва се обидуваат да ги седната на преговарачка маса сириската влада и опозицијата.
XS
SM
MD
LG