Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ го започна набљудувањето на изборите во Албанија


Изборните набљудувачи на ОБСЕ ја започнаа својата набљудувачка мисија за парламентарните избори во Албанија. Раководителот на мисијата Кони Мак Кормак изјави дека првата екипа од 15 набљудувачи на ОБСЕ пристигнала во главниот град Тирана, а уште околу 400 краткорочни набљудувачи ќе пристигнат непосредно пред гласањето. Околу 3,3 милиони албански гласачи на 23 јуни ќе избираат 140 пратеници со четиригодишен мандат.
XS
SM
MD
LG