Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовници нападнале затвор во Алепо


Сириските бунтовници го нападнале затворот во градот Алепо со цел да ослободат стотици противници на владата кои се верува дека таму биле затворени. Сириската организација за човекови права соопшти дека опозициските борци се судриле со владините сили околу затворот.
Според нив, во објектот има 4000 затвореници, а околу 250 од нив биле затворени по почетокот на конфликтот во земјата во март во 2011 година. Нема информации за штета или повредени во нападот.
XS
SM
MD
LG