Достапни линкови

logo-print

Франција во рецесија


Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд

Франција соопшти дека земјата влегла во рецесија в првиот квартал на годинава со тоа што БДП се намалил на 0,2 насто, по намалувањето на истиот процент во последниот квартал во минатата година.
Соопштението од Француската Статистичка Агенција доаѓа по предупредувањето од ЕК на почетокот на месецот дека Франција, втората најголема економија во еврозоната ќе западне во рецесија оваа година. Владата на претседателот Франсоа Оланд се бори да се справи со економските проблеми на земјата и високата стапка на невработеност.
XS
SM
MD
LG