Достапни линкови

logo-print

Обама ја осуди нетолеранцијата на даночниците кон конзервативиците


Американскиот претседател Барак Обама го осуди нетолерантното однесување на персоналот на даночната агенција по истрагата дека тие нефер ги третирале конзервативните групи кои и опонираат на неговата администрација.
Обама повика на одговорност по извештајот на Генералниот Инспекторат за даночните практики на Министерството за финансии.
Даночната служба ИРС ги користела зборовите "чај партија" и "Патриот" за да се идентификуваат апликациите на организации на конзервативците кои бараат да бидат ослободени од данок.
Во извештајот на Инспекторатот се наведува дека критериумите кои се користеле даваат впечаток дека Даночната Агенција не била непристрасна во извршувањето на својата задача.
XS
SM
MD
LG