Достапни линкови

logo-print

Ердоган одбива соработка со Сирија за истрагата во Рејханли


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја исклучи можноста за соработка со Дамаск околу истрагата за нападите во турскиот град Рејханли на границата со Сирија, во кои загинаа повеќе од 50 лица. Пред да замине во посета на САД, Ердоган на аеродромот беше прашан што мисли за изразената готовност од страна на режимот во Дамаск за спроведување заедничка истрага во врска со извршените напади со автомобили-бомби во саботата. Тој истакна дека „станува збор за режим, кој не само што не е прифатен од сирискиот народ, туку води војна со него“. Турскиот премиер го нарече режимот на Башар ал Асад „нелегална структура, која ја употребува силата што ја има за да убива луѓе“.
Ердоган нагласи дека бројот на уапсените за нападите во Рајханли достигнал 13 лица и сите осомничени се турски државјани.
Турските власти за нападите обвинија марксистичка група, чие име не е соопштено, за која се тврди дека е поврзана со сириското разузнавање. Сирија демантира дека е поврзана со бомбашките напади.
XS
SM
MD
LG