Достапни линкови

logo-print

Напад врз продавници за алкохол во Багдад


Најмалку 11 луѓе загинале откако вооружени лица отвориле оган во неколку продавници за алкохолни пијалаци во главниот град на Ирак, Багдад. Официјални претставници соопштија дека вооружените лица, кои се наоѓале во четири автомобили, нападнале синџир продавници за алкохол во зоната Зајуна во Багдад. Во синоќешниот напад има и најмалку петмина повредени. Засега никој не ја презел одговорноста за нападот.
Ваквите продавници се главна цел на екстремистички групи, затоа што алкохолот е забранет во Исламот, а и бидејќи во нив често работат припадници на прогонетите верски малцинства во Ирак.
XS
SM
MD
LG