Достапни линкови

logo-print

Исламистичко движење одговорно за нападот во Куета


Самоубиствен бомбашки напад во Куета

Самоубиствен бомбашки напад во Куета

Исламистичкото движење на Узбекистан ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во пакистанскиот град Куета во неделата. Најмалку 6 лица загинаа, а повеќе од 60 беа повредени во нападот. Според соопштението, нападот бил извршен од страна на 52 годишен припадник на движењето, кој имал татарско потекло.
Нападот, како што е наведено, бил одговор на акцијата на пакистанската влада во едно верско училиште во минатиот месец, при која загинал припадник на движењето.
XS
SM
MD
LG