Достапни линкови

Грузија ќе ги истражува причините за војната со Русија


Грузискиот премиер Бидзина Иванишвили

Грузискиот премиер Бидзина Иванишвили

Специјална истражна комисија ќе ги истражува причините за кратката војна меѓу Грузија и Русија во август во 2008 година. Грузиското обвинителство соопшти дека комисијата ќе брои осум членови кои ќе ги истражуваат криминалните активности за време и по војната.
Во минатиот месец премиерот Бидзина Иванишвили изјави дека претседателот Михаил Сакашвили можеби ќе биде повикан на сослушување за војната. По конфликтот Москва ја призна независноста на грузиските отцепени региони Јужна Осетија и Абхазија.
XS
SM
MD
LG