Достапни линкови

logo-print

Грчките синдикати на протести


Синдикатите на Грција прогласија национален штрајк поради граѓанската мобилизација што ја најави владата. Синдикатот на државните службеници ги повика граѓаните да се вклучат на протестот пред зградата на Парламентот денеска во 19 часот. Демонстрации ќе има во Солун, Патра и други градови. Претходно грчката влада, предводена од конзервативците, воведе цивилна мобилизација за наставниците за да ги спречи со штрајк да го нарушат оддржувањето на приемните испити на факултетите, што ќе се оддржат од 17 до 31 мај.
XS
SM
MD
LG