Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху ќе ја посети Русија


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху наскоро ќе отпатува за Русија за да разговара за ситуацијата во Сирија со рускиот претседател Владимир Путин. Министерот за енергија и вода Силван Шалом изјави дека Израел е одлучен во намерата да го стопира планот на Русија за продажба на антиракетни батерии на владата на сирискиот претседател Башар Ал Асад.
Според него, таквата продажба ќе го наруши балансот на силите во регионот и ќе им биде потешко на земјите кои бараат промени во Сирија да преземат некаква акција.
XS
SM
MD
LG