Достапни линкови

logo-print

Пакистанската опозиција прогласи победа на изборите


Наваз Шариф

Наваз Шариф

Поранешниот пакистански премиер Наваз Шариф најверојатно ќе ја формира новата влада на земјата по праламентарните избори. Изборните власти соопштија дека гласале речиси 60 отсто од граѓаните, односно 86 милиони лица. Околу 20 лица загинаа во оделни напади, но гласањето беше поздравено и претставува пресвртница, бидејќи за прв пат во историјата на Пакистан е избрана граѓанска влада. Шариф прогласи победа на неговата опозициска партија Муслиманската лига и повика на соработка меѓу сите политички сили.
XS
SM
MD
LG