Достапни линкови

Во Пакистан се пука и се гласа


Набљудувачи на изборте се кријат од сонцето со капаците од гласачките кутии.

Набљудувачи на изборте се кријат од сонцето со капаците од гласачките кутии.

Изборната комисија на Пакистан соопшти дека одѕивот на гласачите во првите 5 часа од изборите е меѓу 20 и 25 отсто. Од комисијата велат дека одѕивот на гласачите е висок и покрај смртоносни напади и закани од страна на екстремистите. Пакистанските Талибанци ги осудија изборите и се заканија дека ќе го прекинат гласањето. Во бомбашки напад во Карачи се убиени 10 луѓе, а во одделен напад во Пешавар каде цел биле жени гласачи се повредени најмалку 22 лица.
XS
SM
MD
LG