Достапни линкови

logo-print

Во Албанија работат за да преживеат 54 илјади деца


Во Албанија официјално се регистрирани вкупно 54 илјади деца на возраст од пет до 17 години, кои работат, јави МИА од Тирана.
Студијата изработена од Институтот за статистика потврдува дека 7,7 отсто од албанските деца на оваа возраст на територијата на целата земја, работат во земјоделството, трговијата, градежништвото, рударството.
Децата се принудени да работат секојдневно за да обезбедат минимални приходи за живот.
XS
SM
MD
LG