Достапни линкови

logo-print

Рускиот патријарх Кирил во прва посета на Кина


Рускиот патријарх Кирил ја започна првата посета на Кина како поглавар на Руската православна црква. Денеска тој има средба со кинескиот претседател Кси Џинпинг, а е превидено да има средба и со православни верници во руската амбасада во Пекинг. Предвидено е Кирил, за време на 6-денвниот престој во Кина да одржи и неколку богослужби. Првите руски православни мисионери дошле во Кина од Сибир во 17-тиот век, а Кинеската православна црква се одвои од Руската во 1957-ма кога беа нарушени политичките односи меѓу Кина и Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG