Достапни линкови

logo-print

Полицијата во Бостон не била информирана за руските предупредувања


Полицискиот комесар во Бостон Едвард Дејвис изјави дека неговиот оддел никогаш не бил информиран за предупредувањето од руските разузнавачи за еден од осомничените за нападите за време на маратонот. Тој на сослушувањето во Конгресот истакна дека не бил запознаен со предупредувањето за браќата Царнаевикои се обинети дека ги поставиле бомбите, при што на 15 април загинаа три лица. Поранешниот сенатор Џозеф Либерман изјави дека верува оти било можно „ случувањата да се превенираат “ доколку американските агенции комуницираат ефикасно меѓусебе. ФБИ и ЦИА одделно добиле предупредување од руската влада во 2011 година дека Тамерлан Царнаев можно е да е исламски милитант.
XS
SM
MD
LG