Достапни линкови

logo-print

Украина бара да се тргне прашањето за Тимошенко на страна


Украинскиот министер за надворешни работи Леонид Козара изјави дека ќе побара од американскиот државен секретар Џон Кери да се фокусира на потенцијалната билатерална соработка наместо на случајот со затвореаната поранешна премиерка Јулија Тимошенко. Тој во својот говор во Националниот демократски институт во Вашингтон на ден пред средбата со Кери истакна дека доколку прашањето за Тимошенко се тргне на страна двете земји имаат естремно добри билатерални односи.
XS
SM
MD
LG