Достапни линкови

logo-print

Најголемата банкарска кражба во историјата тежи 45 милиони долари


Американските власти соопштија дека група на лица со компјутерскиот криминал спроведен преку неовластен влез во база на дата податоците на банкарски картички украле над 45 милиони долари во повеќе од 25 земји. Тоа една од најголемите банкарски кражби во историјата. САД, Германија, Франција, Британија, Италија, Јапонија, Пакистан, Романија и Русија се држави каде што осомничените од банкомати биле повлекувале пари. Американските обвинители соопштија дека операцијата била спроведена во две фази, првата во декември а втората во февруари. Полицијата притиворила 7 луѓе кои се обвинети за учество во криминалниот синџир, во ќелијата во Њујорк. Тие се обвинети дека за помалку од еден ден повлекле 2,8 милиони долари од туѓи банкарски картички.
XS
SM
MD
LG