Достапни линкови

logo-print

Израел ќе гради на Западниот брег


Израелските власти дадоа зелено светло за изградба на нови населби на окупираниот Западен брег, што би можело негативно да се одрази врз американските напори за обнова на палестинско-израелските мировни преговори. Според властите, одобрено е да бидат изградени 296 домови, но најпрвин планот треба да помине низ неколку фази. Палестинците се противат на градењето на нивна територија.
XS
SM
MD
LG