Достапни линкови

logo-print

Пакистан против нападите на САД со беспилотни летала


Беспилотно летало

Беспилотно летало

Пакистанскиот суд донесе одлука дека Исламабад има право да ги запре американските беспилотни летала, доколу САД ги игнорираат предупредувањата да прекинат со нападите.
Според судот, нападите извршени врз наводни милитанти кои не се вклучени во борбата со американските сили претставуваат кршење на човековите права. Судот ги оцени како воени злосторства американските напади и ја повика власта да побара од трибуналот на ОН да спроведе истрага.
XS
SM
MD
LG