Достапни линкови

logo-print

Воена парада во Москва


На Црвениот плоштад во Москва денеска беше одржана традиционалната воена парада во рамките на одбележувањето на победата во Втората светска војна. На парадата на која продефилираа 11 илјади војници, со воена опрама и возила, присуствуваше претседателот Владимир Путин. „нашите војници донесоа слобода и независност, борејќи се за татковината, ослободувајќи ја Европа“, изјави Путин. Во текот на војната загинаа над 25 милиони руси.
XS
SM
MD
LG