Достапни линкови

logo-print

Путин ја прифати оставката на вицепремиерот Сурков


Вицепремиерот Владислав Сурков со рускиот претседател Владимир Путин

Вицепремиерот Владислав Сурков со рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати оставката на вицепремиерот Владислав Сурков. Според соопштението, Сурков доброволно ја напуштил функцијата. Оставката е еден ден откако Путин упати критика до владата дека не успеала да ги изврши сите негови претседателски декрети.
Во меѓувреме во тек е истрагата за проневера на иновативниот центар Сколково, чиј член на надзорниот одбор е Сурков. Тој беше задолжен за економската модернизација на земјата, а беше познат и како политички стратег на Путин.
XS
SM
MD
LG