Достапни линкови

logo-print

Курдските бунтовници започнаа да се повлекуваат од Турција


Лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан

Лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан

Курдските бунтовници денеска почнаа да се повлекуваат од Турција, јави БТА. Повлекувањето се спроведува согласно преговорите меѓу владата и лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна затворска казна.
На 21 март, кога се слави курдската Нова година, Оџалан ги повика борците да прекинат со огнот и да ја напуштат територијата на Турција.
XS
SM
MD
LG