Достапни линкови

logo-print

Кери во Москва се состана со активисти за човекови права


Државниот секретар Џон Кери во американската амбасада во Москва се состана со водечките активисти за човекови права во Русија поради загриженоста за притисоците врз граѓанскиот сектор.
Меѓу присутните беше и претседателот на московскиот Хелиншки Комитет Људмила Алексеева.
Во изминативе недели руските власти започнаа истраги во невладините организации во врска со контроверзниот закон со кој се бара тие да се декларираат како „странски агентури“ доколку добиваат средства од странство. Кери во Москва вчера се состана со претседателот Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.
XS
SM
MD
LG