Достапни линкови

logo-print

Сакашвили против увоз на гас од Русија


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили упати остра критика до најавите од властите за можно продолжување на увозот на гас од Русија. Говорејќи пред новинарите во Баку тој рече дека идејата Русија да биде алтернативен увозник на енергија во Грузија е еднаква на ревизијата на курсот на независноста на земјата. Според него, Грузија треба да увезува енергија од соседен Азербеџан и да биде потполно независна од Русија во однос на енергетските прашања.
XS
SM
MD
LG