Достапни линкови

logo-print

Кина со санкции за Северна Кореја


Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун

Националната кинеска банка соопшти денеска дека ги затворила сметките на севернокорејската Странска трговска банка која е обвинета дека ја финансира нуклеарната програма на Пјонгјанг. Според банката сите финансиски транскации биле суспендирани.
Американските власти во март воведоа санкции против Странската трговска банка, која според нив е клучниот финансиер на програмите на Северна Кореја за развој на оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG