Достапни линкови

logo-print

Регистрација на кандидатите за претседател на Иран


Есфандијар Рахим Машаи

Есфандијар Рахим Машаи

Иранските власти започнаа со регистрацијата на кандидати за претседателските избори во наредниот месец. Потенцијалните кандидати имаат рок од пет дена да се регистрираат, по што ќе имаат четири недели за кампања пред одржувањето на изборите на 11 јуни. Политичките конзервативци се очекува да доминираат во трката.
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, кој не може да се кандидира на изборите се очекува да ја поддржи кандидатурата на неговиот поранешен шеф на кабинет Есфандијар Рахим Машаие.
XS
SM
MD
LG