Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовници негираат дека користат хемиско оружје


Жртва на хемиски напад во Сирија

Жртва на хемиски напад во Сирија

Сириските бунтовници ги отфрлија тврдењата за употреба на хемиско оружје во граѓанската војна во земјата. Според нив, тие не поседувале ниту имале за цел да го употребуваат гасот сарин. Во меѓувреме, главниот иследник на Обединетите нации Карла дел Понте соопшти дека постоеле докази кои укажуваат оти сиријските бунтовници користеле хемиско оружје.
Според неа, потребна е дополнителна истрага да се утврди дали и силите на сирискиот претседател Башар ал Асад исто така користеле хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG