Достапни линкови

logo-print

Папата го честита Велигден


Папата франческо

Папата франческо

Поглаварот на римокатоличката црква папата Франческо денеска на мисата на плоштадот свети Петар за време на вообичаената неделна попладневна молитва на православните верници им го честита Велигден. Папата истакна дека молитвата се однесува на сите, но особено на христијаните на Блискиот Исток.
Во оваа година голем број на христијанските цркви Велигден го слават заедно, како и оние кои се во единство со Рим и кои досега го славеа по Грегоријанскиот календар.
XS
SM
MD
LG