Достапни линкови

logo-print

Протести во Москва


Минатогодишните протести на плоштадот Болотнаја во Москва

Минатогодишните протести на плоштадот Болотнаја во Москва

Руските граѓани се собрале во центарот на Москва за да го одбележат минатогодишниот крвав протест при кој беа уапсени стотици демонстранти кои се противеа на именувањето на Владимир Путин на претседателската функција. Демонстрантите марширале низ центарот на Москва до плоштадот Болотнаја, каде минатогодишниот протест заврши со немири и насилство. 28 демонстранти се уште се соочуваат со обвиненија за инцидентите.
XS
SM
MD
LG