Достапни линкови

logo-print

Карзаи ги повика талибанците да го свртат оружјето


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги повика талибанските милитанти да го свртат оружјето кон оние кои заговараат против Авганистан. Обраќајки се на прес конференција претседателот испрати апел до талибанците да застанат на страната на Мухамед Касим, припадник на граничната полиција кој загина во шестчасовна престрелка на граничниот премин со Пакистан. Авганистанските власти соопштија дека нивните вооружени сили уништиле граничен премин кој го поставија пакистанските власти. Двете страни меѓусебно се обвинуваа за придонесување кон инцидентот.
XS
SM
MD
LG