Достапни линкови

logo-print

Јапонско француски конзорциум ќе гради нуклерка во Турција


Ердоган

Ердоган

Турската Влада донесе одлука изградбата на втората нуклеарна централа во Турција да му ја довери на конзорциум што го сочинуваат јапонските компании „Мицубиши Хеви Индустри“ и „Иточу“ и францускиот енергетски концерн „ГДФ Суез“.
Како што најави турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз договорот за изградба на нуклеарката денска во Анкара ќе го потпишат премиерите на Турција и Јапонија, Реџеп Тајип Ердоган и Шинѕо Абе
XS
SM
MD
LG