Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун разговараше со претставници на Советот за Безбедност за Сирија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун имаше разговори со претставниците на земјите - членки на Советот за Безбедност за крајниот рок околу меѓународните дипломатски напори за ставање крај на Сирискиот конфликт. До разговорите доѓа по информациите дека Лакхдар Брахими претставникот на ОН и на Арапската Лига за Сирискиот конфликт, се подготвува да поднесе оставка, поради фрустрациите предизвикани од неможноста да се постигне меѓународен договор.
Бан Ки Мун се сретна со амбасадорите од петте земји членки кои имаат право на вето: Британија, Кина, Франција, Русија и САД.
Меѓународната акција како одговор на сириската војна е блокирана поради различните ставови на Русија и САД.
XS
SM
MD
LG