Достапни линкови

logo-print

Грузија ќе учествува на олимписките игри во Сочи


Изградбата на олипискиот стадион во Сочи

Изградбата на олипискиот стадион во Сочи

Грузиските спортисти ќе учествуваат на зимските олимписки во Русија во наредната година. Претседателот на грузискиот олимписки комитет Лери Хабелов изјави денеска дека комисијата едногласно се изјаснила за учество на земјата на олимпијадата. Грузискиот премиер Бидзина Иванишвили претходно изјави дека Грузија мора да учествува на натпреварувањето.
Партијата на претседателот Михаил Сакашвили е за бојкот на игрите, бидејќи грузиските спортисти не треба да се натпреваруваат во земја која окупирала 20 проценти од нивната територија.
XS
SM
MD
LG