Достапни линкови

logo-print

Полицијата ја спречи Златна Зора да дели храна само на Грци


Грчката полиција изутрината употребила солзавец на плоштадот Синтагма во Атина за ги спречи припадниците на неофашистичката партија „Златна зора“ да ја организираат акцијата за делење храна „Само на Грци“. Градоначалникот на Атина Јоргос Каминис побара од министерот за јавен ред Никос Дендиас силите за спроведување на законите да интервенираат и да ја спречат партијата да ја спроведе акцијата. Каминис истакна дека нема да дозволи да се одржи настан што поттикнува омраза.
Сепак, членови на„Златна зора“ дошле на плоштадот два часа пред предвиденото верме и почнале да делат храна, по што интервенирала полицијата.
XS
SM
MD
LG