Достапни линкови

logo-print

Обама повторно вети затворање на Гуантанамо


Гуантанамо

Гуантанамо

Американскиот претседател Барак Обама го обнови неговото ветување за затворање на американскиот затворски центар во Гуантанамо на Куба. Тој ова го изјави откако стотина затвореници почнаа штракјк со глад по што американските војници почнале присилно да ги хранат. Оваа акција на војниците според Обама била неопходна бидејќи не би сакал некој од затворениците да умре. Четириесетина медицински работници се испратени во Гуантанамо за да се справат со штрајкувачите. Центарот беше отворен во 2002 година за странци кои се осомничени за терористички акции.
XS
SM
MD
LG