Достапни линкови

logo-print

Кипарските пратеници го усвоија планот за спас на ЕУ


Редица на луѓе пред кипарска банка

Редица на луѓе пред кипарска банка

Кипарските пратеници ги одобрија условите за финансискиот договор за спас со ЕУ и ММФ. На денешното гласање за предлогот гласаа 29 пратеници, а против 27. Кипарската влада предупреди пред гласањето дека економијата на земјата е во опасност.
Условите во договорот наложуваат штедачите со депозити поголеми од 100 илјади евра во двете најголеми кипарски банки да претрпат големи загуби.
XS
SM
MD
LG